İLKBAHAR SONBAHAR

Yönetmen: Yavuz Özkan

Yapımcı: Aycan Çetin

Oyuncular: Alpay İzbırak, Burcu Salihoğlu, Nehir Çinkaya, Sermet Yeşil, Yiğit Sertdemir, Cengiz Tangör, Tuğrul Tülek, Murat Okay, Samet Karaman, Nuri Karadeniz, Göksun Çam, Güliz Pilge, Dizem Kaftan, Diğdem Germen, İnan Biçer, Grup Grizu, Meriç Memikoğlu, Emre Akdeniz, Kutay Yurdaer, Emre Şen

Görüntü Yönetmeni: Ahmet Sesigürgil

Kurgu: Ayhan Çetiner

 

 

Özet

Dünyanın gidişatından memnun olmayan 68 kuşağından bir sinema yönetmeni hayata müdahale etmeye karar verir. Bu nedenle aileden kalma araziyi ve kır evini ipotek eder. Aslında onun derdi bir film çekmek değildir. Onun derdi, hiçbir ucuzluğa, bayağılıya bulaşmadan yepyeni bir üretim modeli, yeni bir dil, yeni bir estetik anlayışı, en önemlisi de yeni bir üretim ahlakı yaratabilmektir.

Coşkulu bir manifesto yayınlayarak gençlere çağrı yapar. Olay kısa zamanda duyulur. İlan edilen gün ve saatte kır evi dolup taşmaya başlar. Gelenler deklerasyonda sözü edilen isyanın, başkaldırının bir parçası olmak için geldiklerini söylerler. Ama aslında çoğunun derdi bir iş kapabilmek, bir film çekiminin büyüleyici macerasını yaşamak ve bu sayede başka bir hayata yelken açabilmektir. Üçyüzden fazla aday arasından 15 kişi seçilir.

Yönetmen ilk toplantıda “Sizleri seçerken daha önce neyi başarıp başarmadığınıza bakmadık. Çılgınca hayaller kurabilecek biri misiniz, kalbinizin ve sezgilerinizin peşinden gidecek cesarete sahip misiniz diye baktık. Çünkü biz yaşadığımız hayatı anlatılmaya değer hikayelerle zenginleştirmek için buradayız. Ama bunu yapabilmeniz için öncelikle bir hikayenizin olması gerekir. Eğer kendinize ait bir hikayeniz yoksa başkalarının hikayelerinde yer alırsınız.” diyerek burada kendi hikayelerini yaratacaklarını söyler ve büyük macerayı başlatır.