HAKKINDA

Z-1 Film Atölyesi,  1988 yılında Yavuz Özkan’ın kurmuş olduğu, ulusal ve uluslararası birçok ödüllü filmin yapımcısı olan Z Film’in devamı olarak,
Yavuz Özkan ve Aycan Çetin tarafından 1995 yılında kuruldu.

Sinemanın ustaları, sanatçılar, akademisyenler, felsefeciler, edebiyatçılar, iletişimciler ve sektör profesyonellerinden oluşturulan 33 kişilik kadrosuyla ücretsiz bir sinema okulu açtı.

Öğrencilerle birlikte “ATÖLYE” adlı bir dergi yayınladı.

Film Atölyesi’nde eğitim faaliyetleri, “New York Tisch School of Arts”, “Lodz Film, Television and Theatre School”, Hungarian Academy of Drama, Film and TVve Royal Shakespeare Company” den davet edilen öğretim görevlileriyle devam etti.

İlk filmini çekecek olan sinemacılara prodüksiyon desteği verdi. Bunlardan başlıcaları “Gemide”, Lalelide Bir Azize” ve  Leoparın Kuyruğudur.

Cumartesi Söyleşileri” adı altında, sanat, tarih ve politika üzerine Beyoğlu, Küçük Sahne’de  halka açık söyleşiler ve tartışma programları düzenledi. Ayrıca her söyleşide öğrencilerle birlikte konuyla ilgili hazırlanan kısa filmlerin gösterimleri yapıldı.

Atölye, uzun metraj filmler, belgeseller, kısa filmler, tanıtım, reklam ve eğitim filmleri yaptı.

Filmler ulusal ve uluslararası birçok festivalde ve TV kanalında gösterildi, ödüller aldı ve birçok ülkede vizyona girdi.

2009 yılında Yavuz Özkan, Howard Zinn’in Marx in Soho” adlı tiyatro eserini senaryolaştırdı. Howard Zinn ile yapmış olduğu yazışmalardan sonra kendisinden sinema haklarını aldı. Proje üzerine çalışmalar  Türk-Fransız-Alman-ABD ortaklığı üzerine 2012 yılına kadar sürdü fakat bütçenin büyüklüğü yüzünden bir süre için ertelenmek zorunda kalındı.

2010 yılından beri üzerine çalıştığı EFSANE adlı uzun metraj film senaryosunu 2018’de tamamladı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından film yapım desteği aldı.

2019da çekimlerine hazırlandığı sırada Mayıs ayında ustamızı kaybettik.

Atölye, 2019 yılının sonunda Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi’nin önerisiyle “Sanat ve Yaşam Merkezi” açılışında anısına “Yavuz Özkan Sergisi” düzenledi.

Yavuz Özkan’ın çok sevdiği ve sinema okulu için satın aldığı, ilk filmlerini çeken sinemacıların da çalıştıkları  70 yıllık “35 mm. Kurgu Masası”nı Yavuz Özkan’ın anısına sergilenmesi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığın 2021de açılışını yaptığı “İstanbul Sinema Müzesi”ne bağışlandı.

Yavuz Özkan’ın çekimlerine başlayamadan vefat ettiği, yarım kalan EFSANE” adlı sinema filmini bir vasiyet projesi, kültürel miras olarak gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hassasiyetle sürdürüyoruz.

Bir taraftan da “36 yıllık kurumsal Z1 Film Atölyesi Arşivi ve  77 yıllık yaşantısının 58 yılını kültür, sanat ve emek üzerine mücadeleyle geçirmiş Yavuz Özkan Arşivi”ni gelecek kuşaklara aktararak bir dönemi, bir dönemin üretimini, üretim ahlakını ve mücadele biçimini belgeleriyle tarihe not düşmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Bir belge kitap ve bir belgesel film yapmak üzere ön çalışmalarımız  devam etmektedir. 

Bu hedef doğrultusunda önemli bir adım olarak gördüğümüz, Eylül 2023’de İstanbul’da düzenlenen uluslararası IASA Konferansı ve  katıldığımız workshop hakkında ayrıntılı bilgi Haberler sayfasında yer almaktadır. 

İLETİŞİM

E-mail: z1filmatolyesi@z1filmatolyesi.com

cetinaycan@gmail.com

YouTube Kanalı: Z-1 FİLM ATÖLYESİ