EĞİTİM

Kurulduğu 1995 yılında Z-1 Film Atölyesi, Türkiye’nin kendi alanlarında en başarılı sanatçı, akademisyen ve aydınlarından oluşan 33 kişilik öğretim kadrosuyla, üç yıl boyunca (1995 – 1998) ücretsiz sinema ve iletişim eğitimi verdi. ATÖLYE’de 1999 yılına kadar hiçbir yerden maddi destek almadan 170 öğrenciye eğitim verildi.

Yönetici kadrosunun ulusal ve uluslararası sayısız başarıdan geçerken edindiği birikim ve deneyimlerini genç bir ekibin sınır tanımaz enerjisi ve yaratıcı potansiyeli ile kaynaştıran Atölye, halkla ilişkiler ve tanıtım çalışmalarında dinamik, etkili bir yöntemi benimsedi.

1998 yılında New York Tisch School of Arts, Lodz Film, Television and Theatre School, Hungarian Academy of Drama, Film and TV, Royal Shakespeare Company gibi okul ve kuruluşlardan gelen Yvette Biro, Sean Holmes, Tibör Klöpfler gibi hocalarla Senaryo, Diyalog yazarlığı, sinematografi ve oyuncu yönetimi dersleri verildi.

Bu süreçte kurulan Çizgi Film Atölyesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel çizgi film okuluydu.  Bu alanda üniversite düzeyindeki tek okul olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin öğretim üyeleri Cemal Erez ve Meral Erez çizgi film konusundaki deneyim ve birikimlerini Z-1 Film Atölyesi’nin öğrencileriyle paylaştılar.     

Atölyede üç yıl boyunca haftanın her perşembe günü Felsefe ve Düşünce Tarihi, Cuma günleri Edebiyat ve Şiir, Cumartesi günleri herkese açık Cumartesi Söyleşileri düzenlendi. Daha sonra Atölye binası izleyicilere dar geldiği için Söyleşiler Küçük Sahne Sadri Alışık Tiyatrosu’nda yapılmaya başlandı.

Söyleşiler Küçük sahnede yapılırken büyük ekranda gösterilmek üzere Şiddet konulu söyleşi için 40 dakikalık, Rock Tarihi için 150 dakikalık, McCarthyism ve Sinema için 16 dakikalık, İspanya İç Savaşı ve Yeraltı Sineması için 30 dakikalık, Reklamlar ve Hayatımız konulu söyleşi için de 62 dakikalık filmler yapıldı.

ATÖLYE

ETKİNLİKLER