İKİ KADIN

Yönetmen, senarist: Yavuz Özkan

Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz

Oyuncular: Zuhal Olcay, Serap Aksoy, Haluk Bilginer, Tunca Yönder, İlhan Dolunay

Özet

Çekici bir fahişe genç ve evli bir politikacı tarafından aranır. Politikacı ile fahişe arasındaki romantik gece bir tecavüzle noktalanır. Dövülen ve aşağılanan kadın adama dava açmaya karar verir. Olay ertesi gün basına yansıyınca, aynı zaman da bakan da olan adam bunun karşıtları tarafından saygınlığını düşürmek  ve başarılı politik kariyerini zedelemek  için kurulan bir senaryo olduğunu iddia eder. Skandal basının ve halkın ilgi odağı olur. Politikacının eşinin kocasının masumiyeti hakkındaki şüpheleri artmaya başlarken, gerilim de artar. Bu arada fahişe kendini ve evlatlık kör kızını hikaye peşindeki gazetecilerden ve davetsiz misafirlerden korumaya çalışır. Bu dramatik atmosferin içinde babasının onu ziyaret etmeye karar vermesiyle, yaşam onun için daha güç hale gelir.

Politikacının eşi bir müşteri gibi fahişeyi arayarak, dağ evine çağırır. Skandalın arkasındaki gerçek hikayeyi öğrenmek niyetindedir. Oldukça fırtınalı ilk buluşmadan sonra iki kadın ılık ve anlayışın egemen olduğu bir ilişki geliştirirler. Bir yandan yaşamlarındaki benzerlikleri ve hatta farklılıkları yaşayarak birbirlerine yaklaşırlar.

Bu tutkulu ilişki her iki kadın için de karşı konulmaz hale gelirken, bakanın tüm yasal suçlamalardan beraat etmesi iki kadını bir ikilemin içine sürükler.

Ödülleri

29. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1992)

Halk Jürisi Avni Tolunay Ödülü

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

5. ULUSLARARASI ANKARA FİLM FESTİVALİ (1993)

En İyi Yönetmen

En İyi Işık

En İyi Görüntü

Jüri Özel Ödülü

12. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ (1993)

En İyi Türk Filmi

En İyi Yönetmen

7. ADANA ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ (1993)

Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü

9. ULUSLARARASI İSKENDERİYE FİLM FESTİVALİ (1993)

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Senaryo