HAYAL KURMA OYUNLARI

Senaryo-Yönetim: Yavuz Özkan

Yapımcı: Aycan Çetin

Görüntü Yönetmeni: Pierre Novion

Oyuncular: Tarık Akan, Serap Aksoy, Ayşegül Aldinç, Kayra Şenocak, Pelin Batu, Mert Gür, Mehmet Günsür, Mümtaz Sevinç, Musa Uzunlar, Nejat Birecik, Özgür Erkekli, Zeynep Erkekli

Özet

Baba, anne, üniversitede okuyan kızı, lise öğrencisi oğluyla birlikte şehre 30-40 dakika uzaklıktaki göl kıyısındaki aileden kalma eve taşınmışlardır. Çocuklar hiç şikayetsiz okullarına gidip gelirken o sırada Annenin erkek kardeşi Babaya kentte bir lokanta açmasını, gerekli olan parayı vereceğini söyler. Baba böyle bir iş için hazırlıklı değildir ama etki altında kalarak teklife evet der ve kayınbiraderine borçlanır. Anne bütün bu olup bitenlerden sıkılmıştır. Hayal ettiklerine ulaşacağını umarak evi terk eder. Birikiminden ve yaşama bakış felsefesinden çok etkilendiği ama alkoliklik sınırında dolaşan bir yazarın peşine takılır.

Annenin evi terk etmesi baba ve çocukları çok etkiler. Giderek özellikle baba kız arasında gösterişsiz ama müthiş bir dayanışma başlar.

Lokantada da işler çok kötüdür. Çok müşteri olmasına karşın Baba çoktan ipin ucunu kaçırmıştır. Öte yandan lokantanın sürekli müşterileri ile bir aile oluşmuştur sanki. Lokantada komik, naif, kimi zaman sert ya da çok hüzünlü olaylar yaşanır. Selma da lokanta müdavimlerindendir. Kısa süre önce ayrıldığı kendisinden genç sevgilisi bir saniye olsun peşini bırakmaz. Genç sevgili Selma ile yeniden birlikte olabilmek için lokantanın açılışından kapanmasına kadar bütün zamanını orada geçirir. Bu arada Selma Babaya yakınlık duymaya başlar. Bunu fark eden Kız bu ilgiyi babasının yalnızlığına bir çare gibi görür ve Selma ile babasının arasını yapmaya çalışır. Aslında bilinçaltında annesinden intikam almak vardır.

Olaylar içinde en çok örselenen Baba ve çocuklar ise her şeyle baş etmenin bir yolunu bulmuşlardır. Şehirle evleri arasında gidip gelirlerken oynadıkları hayal kurma oyunları, yaşadıkları ile hayal ettikleri arasındaki çatışmada onlara güç verir.

Ödülleri

42. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (2004)

Halk Jürisi En İyi Film Ödülü

12. ADANA ALTIN KOZA FİLM, KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ (2005)

Halk Jürisi En İyi Film Ödülü