BİR KADININ ANATOMİSİ

Yönetmen, senarist: Yavuz Özkan

Yapımcı: Aycan Çetin

Oyuncular: Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ, Hümeyra, Oktay Kaynarca Berna Laçin, Cevdet Arıcılar

Özet

Sibel ve Metin görkemli bir törenle evlenirler. İlk günleri heyecan içinde rüya gibi geçer. Her ikisi de evlilik üstüne kurdukları düşlerin gerçekleşeceğine inanmışlardır. Ancak giderek tekdüzeliğin, hayatı doğru algılama, yorumlama yetersizliğinin tuzaklarında teklemeye başlarlar. Bir gün telefonda ağır bir tartışma yaşarlar. Sibel kriz geçirir, her şeyi kırıp dökmeye başlar. Metin panik içinde eve giderken arabası takla atar ve ölür. Sibel olaydan kendisini sorumlu tutar.

İki yılın ardından Sibel yalnız yaşamanın pratik ve moral yükünü taşıyamayacağını fark etmiştir. Bir kompozitörle evlenir. Ancak ilk gecelerinden itibaren acele verilmiş bu kararı sorgulamaya başlar. Kısa bir süre sonra da sessizce ayrılırlar.

Sibel zengin bir ailenin kır evinin iç dekorasyonunu yaparken, o yörede otoban inşaatında çalışan erkek kardeşiyle daha sık buluşmaya başlar. İlk evliliğinden bu yana kardeşinin yanında zaman zaman karşılaştığı ama hiç fark etmediği mühendis hayatına girer birden bire. Çok yakışıklı, kural tanımayan, sempatik, enerjik ve romantik birisidir. Sibel bütün direnmesine karşın, aşık olur, büyülenmiş gibidir.

Ödülleri

32. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1995)

Belgin Doruk Jüri Özel Ödülü

En İyi Görüntü

8. ULUSLARARASI ANKARA FİLM FESTİVALİ (1996)

En İyi Görüntü

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu