ATEŞ ÜSTÜNDE YÜRÜMEK

Yönetmen, yapımcı, senarist:
Yavuz Özkan

Görüntü Yönetmeni: Pierre Novion, Ertunç Şenkay

Oyuncular: Hülya Aksular, Yılmaz Zafer, Kürşat Alnıaçık, Semiha Berksoy,  Erdoğan Akduman, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Dansçıları

Müzik: Vedat Biçkin, Tuğrul Karataş

Koregrafi: Hülya Aksular

Finansman desteği: Kültür Bakanlığı, Conseil de L’Europe EURIMAGES (Türk-Fransız-Alman Ortak Yapımı)

 

Özet

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü, bir ulusun anti-emperyalist mücadelesi, Kurtuluş Savaşı, laikliğe geçiş, Latin alfabesinin kabulü ve diğer devrimler. Tek partili, çok partili dönemler, 27 Mayıs 1960 darbesi, siyasi iktidarın liderlerinin asılmaları, demokrasiye geçme denemeleri, 12 Mart 1971 darbesi, yeniden demokrasi talepleri, 12 Eylül 1980 darbesi ve 1990 yılına kadarki süreç.

Bir ülkenin yoğun olaylarla dolu tarihi modern bale ile anlatılır. Bu anlatım olağanüstü bir estetik, renk ve şiirsellikle bezenerek yaratılacak büyülü ve görkemli bir atmosfer içinde gerçekleştirilirken, olaylar sanki bir tiyatro sahnesinde geçiyormuş gibi sahnelenir.

Olayın tarihsel perspektifi yalnızca modern bale ile anlatılırken toplumun bu olaylardan nasıl etkilendiği ve bireylerdeki yansımaları ana hikayenin içine gömülmüş bir aşk hikayesi ile anlatılacaktır.

Son bölümde ise toplumun bütün kesimlerinden oluşturulmuş izleyicilerle bu olayların 1990 yılında nasıl bir toplum yarattığının analizi yapılır.

Ödülleri

28. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ (1991)

Halk Jürisi Birincilik Ödülü

En İyi Yönetmen

En İyi Görüntü

En İyi Kurgu

En İyi Laboratuvar

En İyi İkinci Film

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü