Bir Yol Arıyoruz

Yeni filmimiz için bir yol arıyoruz. Ekipteki arkadaşlarımız üç koldan memleketi tarıyorlar. Olabilir diye düşündükleri yolların video çekimlerini yapıp, kasetleri kuryeyle gönderiyorlar.

Bir yol filmi çekeceğiz. Filmin büyük bölümü yollarda geçecek. Bu nedenle biz hayat kadar uzun, hayat kadar güzel, hayat kadar meşakkatli, hayat kadar bilinmezlerle dolu yollar arıyoruz. Başı belli, sonu belirsiz yollar…

Okyanustaki dev dalgalar gibi inişleri çıkışları olan bir yol arıyoruz. Otobüsümüz insin, çıksın, kaybolsun, sonra tekrar görünsün, sonra düzlüğe çıksın ve uçarcasına yoluna devam etsin istiyoruz. Sıcaktan dumanı tüten asfalt yollar arıyoruz.

Göz kamaştırıcı zenginliklerin ve yürek sızlatacak yoksullukların içinden geçen yollar arıyoruz.  Bozuk mu bozuk, bir tarafı uçurum, kimi yerleri toz duman, bataklık, karanlık, ürkütücü yollar arıyoruz. Ama eninde sonunda bütün yollar, görenleri büyüleyecek kadar güzel yerlere çıksın istiyoruz.

Yolculuğun başlayacağı yer için, iki tarafında dev çınar ağaçları olan uzun, upuzun, dar bir yol arıyoruz. Gözün  gözü görmeyeceği kadar sis içinde kaybedebileceğimiz bir yol.

Çünkü,  yolcularımızı sisin içinden uçsuz bucaksız bir ovaya çıkaracağız. Ovanın üstünde  hiç kirlenmemiş bir gökyüzü olacak. Otobüsün içindekiler eğilip gökyüzüne bakacaklar. O sırada göç eden kuşları görecekler. Kuşlar otobüse yol gösterecek.

Otobüs yolunun paralelinde, bir de tren yolu olacak. Yolun görebildiğimiz en uzak noktasında bir tren belirecek.Yaklaşacak, yaklaşacak. Gelenin marşandiz  olduğu anlaşılacak. Açık vagonların üstünde tanklar, uçaksavarlar, füzeler olacak. Otobüsün yanından geçecek. Otobüsün yolcuları trene bakacaklar. Tren az önceki koyu sisin içinde kaybolup gidecek.

Otobüs yoluna devam edecek. Yolculuk giderek bir direniş ve hayatla mücadele öyküsüne dönüşecek.Yolcular hayata ve insana dair bütün inceliklerin, duyarlılıkların yok edildiği bir dünyada, insanları derin yalnızlıklara ve çaresizliklere mahkum eden bir yaşam anlayışına karşılık, sevgiye, dayanışmaya, paylaşmaya yaratıcılığa dayalı, insana sevinç ve mutluluk veren bir başka yaşam anlayışının izini sürecekler.

Bir yol filmi çekeceğiz. Bu nedenle hayat kadar uzun, hayat kadar meşakkatli, hayat kadar bilinmezlerle dolu, hayat kadar güzel bir yol arıyoruz.

YAVUZ ÖZKAN

NOKTA (5 – 11 Temmuz 2004; Sayı: 1096)