YAVUZ ÖZKAN

 

1965-66 yıllarında dergi ve gazeteler yayınladı. Daha sonra tiyatro oyunları yazdı ve yönetti. Kocaeli Tiyatrosu'nu kurdu. 1970'lerde kısa filmler çekti ve film senaryoları yazdı. 1978'de ilk konulu uzun metraj filmi Maden'i çekti. Film sansasyonel bir etki yarattı ve hem Türkiye'de hem yurt dışında birçok ödül kazandı. 1979'da Demir Yol'u yönetti. 1980'de Paris'e gitti ve yedi yıl süreyle oyuncu, yönetmen ve yazar olarak çalıştı. Fransız televizyonu FR3 için iki televizyon filmi yönetti. Philippe Nuil'in Suyun Altındaki Ağaç (The Tree Under the Water) filminde oynadı. 1987 yılında Türkiye'ye döndü. Düzenli olarak her yıl bir film çekti: Yağmur Kaçakları, Umut Yarına Kaldı, Filim Bitti, Büyük Yalnızlık, Ateş Üstünde Yürümek, İki Kadın, Bir Sonbahar Hikayesi, Bir Kadının Anatomisi, Bir Erkeğin Anatomisi ve Hayal Kurma Oyunları. Bu filmler de yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ödüller kazandı. Filmleri Fransa, Almanya, Hollanda, Japonya, Kanada, Avustralya, A.B.D., Mısır, Tunus ve İskandinav ülkelerinin ticari sinema salonlarında ve televizyonlarında gösterildi. Çeşitli ülkelerdeki konferanslara ve toplantılara davet edildi ve bunların çoğuna katıldı.

1991 yılında kurulan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı'nın (TÜRSAK) kurucusudur.

1995 yılında Z-1 Film Atölyesi'ni kurdu. 33 öğretim üyesiyle birlikte parasız sinema eğitimi vermeye başladı. Okul hiçbir finansal yardım ve eğitim ücreti almadan 170 öğrenciye eğitim verdi. Ayrıca filmlerde çalışma ve pratik deneyim edinme şansı da sağladı. Atölye isimli bir dergi çıkardı. Küçük Sahne'de Cumartesi Söyleşileri düzenledi.

1998 yılında Film Yönetmenleri Derneği'nin Genel Başkanlığı'na seçildi. Her cumartesi yapılan Türk Sinema Tarihi Seminerleri'ni ve yine derneğin organizasyonuyla cuma günleri Film Analizi toplantılarını düzenledi. 40 Türk romanından uyarlamalar projesini TRT ile birlikte yaşama geçirdi.

Kendi yazdığı ve yönettiği 'Herkesin Bildiği Sırlar' adlı oyun 5 Mart 1998'de,

'Karşı Penceredeki Kadın' ise Mart 1999'da sahnelendi.

2011 yılında, İstanbul’da yaşanmış ve tarihin akışını değiştirmiş beş aşk hikayesini anlatan
'İstanbul’ da Aşk' isimli bir belgesel-drama çekti.
Şu sıralarda "Sessizlik" adlı bir müzikali sahneye koymak için hazırlanıyor.
Ayrıca iki yıldır ön hazırlıklarını yaptığı Howard Zinn’in “Marx in Soho” isimli eserini Türk-Alman-Amerikan ortak yapımı olarak
(2014-2015) yılında çekmeyi planlıyor.

'Herkesin Bildiği Sırlar' adlı oyun İstanbul Devlet Tiyatroları 2012/2013 sezonunda yeniden sahnelenmektedir.
Ayrıntılı bilgi:
http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-istanbul-detay-herkesin-bildigi-sirlar1.html

 

FİLMOGRAFİ

 YAZILARI

BASINDA YAVUZ ÖZKAN

e-mail adresi:

yavuzozkan@z1filmatolyesi.com


ANASAYFA Z-1 FİLM ATÖLYESİ FİLMLER EĞİTİM YAYINCILIK